آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2133
 بازدید امروز : 196
 کل بازدید : 679381
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.93
صفحه اصلي > احکام > احکام پزشکی > احکام مربوط به ضمان  

 

احکام مربوط به ضمان

در مواردى که به علل غيرمربوط به کار پزشک، مثل اختلال در دستگاه¬ها و رفتن برق و ... به بيمار لطمه‌اى وارد مى‌شود، ضامن کيست؟
در فرض مرقوم پزشک ضامن نيست و کسى که در بررسى دستگاه‌ها و وصل برق ذخيره و از اين قبيل کوتاهى کرده ضامن مى‌باشد.

در مراكز آموزشى كه براى آينده پزشك متخصص تربيت مى‌نمايند و به دليل كمى مهارت دستياران و دانشجويان، عوارض و خطراتى متوجه جان بيمار مى‌گردد، اگر احياناً نقص عضو و فوتى واقع شود، آيا دستيار مربوطه ضامن است يا پزشك مسئول و استاديار مربوطه؟
در فرض مزبور دستيار يا هر كس كه به بيمار آسيب رسانده ضامن می باشد.

در مواردى براى درمان بيمار، پزشك ناچار به ايراد لطمه‌اى ديگر به بيمار مى‌شود. مثلاً براى احياى قلب بيمار سكته كرده، ماساژ مى‌دهد كه منجر به شكستن دنده‌ها مى‌شود يا براى تحريك رفلكس بيمار به او سيلى مى‌زند و پرده‌ى كوشش پاره مى‌شود، آيا در موارد فوق پزشك ضامن است؟
اگر نجات جان بيمار، مستلزم ايراد آسيبى بر وى باشد، پزشك ضامن نيست.

با توجه به اينكه ممكن است جان بيمار به¬طور اورژانس در خطر باشد و زمان، جهت تعيين حساسيت فرد نسبت به دارويى خاص وجود نداشته باشد، اگر با تجويز دارو، بيمار به آن حساسيت پيدا كرده و دچار عوارض شديد يا مرگ شود، آيا پزشك معالج در قبال اين عوارض، مسئوليتى خواهد داشت؟
كسى كه آن دارو را به بيمار خورانده يا تزريق كرده ضامن است. توضيحاً يادآور مى‌شود، در موارد ثبوت ضمان، گذشت كه اذن بيمار يا كسان وى تأثيرى در ارتفاع و سقوط ضمان ندارد، ولى كسى كه در صورت ايراد آسيب به بيمار ضامن است، اگر پيش از اقدام بر عمل جراحى يا هر عمل علاجى ديگر از بيمار يا از اولياى وى برائت از ضمان پيشاپيش بگيرد، در اين صورت ضامن نيست.

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد.