آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 111431
 بازدید امروز : 667
 کل بازدید : 409719
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.11
صفحه اصلي > نمایش اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

امامتِ نماز جماعت «شغل» نیست، بلکه یک کار تربیتی از سنخ کار انبیاء است/ ائمۀ جماعات دانشگاه‌ها باید مأمومین خود را برای شرکت در انتخابات، تشویق کنند

امامتِ نماز جماعت «شغل» نیست، بلکه یک کار تربیتی از سنخ کار انبیاء است/ ائمۀ جماعات دانشگاه‌ها باید مأمومین خود را برای شرکت در انتخابات، تشویق کنند

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت الاسلام محمدیان امروز در همایش ائمه جماعات دانشگاه‌های کشور در مشهد در حال برگزاری است، با اشاره به اینکه ما مسیر تبلیغ که همان مسیر انبیاء است را انتخاب کرده‌ایم، گفت: باید با همه سختی‌ها استقامت بورزیم.

هر روز چند هزار گردهمآیی باشکوه در دانشگاه‌ها تحت عنوان «نماز جماعت» برگزار می‌شود 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: یکی از عرصه‌های مهمی که ائمه جماعات در دانشگاه‌ها در دست دارند همین نمازهای جماعت است که هر روز شاهد برگزاری چندین هزار گردهمآیی در دانشگاه‌ها در هنگام نماز هستیم که هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند چنین گردهمآیی باشکوهی با محور نماز برگزار کند.

وی در ادامه عنوان کرد: ما شاهدیم که روزانه چند هزار نفر در دانشگاه‌های مختلف در نماز جماعت شرکت می‌کنند که اگر بنا بود گروه‌های دیگری جماعت

حاضر در نماز را در سالن آمفی تئاتر دانشگاهی جمع کنند برای آن زحمت بسیاری باید می‌کشیدند.

ائمۀ جماعات دانشگاه‌ها بهترین مخاطبان دنیا از نظر کمّی و کیفی را دارند

حجت الاسلام محمدیان خطاب به ائمه جماعات دانشگاه‌های کشور، بیان کرد: بدانید که شما نسبت به تمامی ائمه جماعات در دنیا بهترین مخاطبان را از نظر کمی و کیفی دارید و نماز جماعت در دانشگاه‌ها از نماز جماعت در خیلی جاها پررونق‌تر است.

وی با بیان اینکه بعد از حرم امام رضا(ع) و برخی امامزادگان دیگری که در کشورمان هستند، بزرگترین نمازهای جماعت در کشور ما در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، گفت: در برخی دانشگاه‌ها به‌دلیل حضور جمعیت زیاد، دو الی سه بار نماز جماعت خوانده می‌شود که باید قدر این دانشجویان را دانست.

امامتِ نماز جماعت «شغل» نیست، بلکه یک کار تربیتی از سنخ کار انبیاء است

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تاکید کرد: امامتِ نماز جماعت شغل نیست بلکه یک کار تربیتی و یک کار از سنخ کارهای انبیاء و اولیا است، و ما باید به نماز جماعت با نگاه رسالت بنگریم.

وی با اشاره به نماز خواندن آیت الله بهجت، خاطرنشان کرد: بالاتر از کلاس‌های اخلاق در حوزه‌های علمیه نماز ایشان تاثیر می‌کرد و بسیاری از اساتید برجستۀ قم به شاگردانشان دستور می‌دادند که در نماز آیت الله بهجت شرکت کنند؛ چون نماز ایشان سازنده بود و تربیت می‌کرد.

چند شرط برای اینکه امام جماعت بتواند کار تربیتی خود را درست انجام دهد:

حجت الاسلام محمدیان در ادامه ابراز داشت: برای اینکه نماز جماعت بتواند کار تربیتی خود را انجام دهد چند شرط وجود دارد؛ اولین شرطش این است که امام جماعت خالصانه و برای خدا در محراب قرار بگیرد.

وی شرط دوم را «قطع کامل طمع نسبت به مأموم» دانست و افزود: «قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً»(انعام/90) شعار همه انبیاء است. اگر هیچ چشم‌داشتی نسبت به مأمومین نداشته باشیم آن‌گاه کار تربیتی شروع می‌شود. پیامبر(ص) فرمودند اگر چیزی از بندگان خدا نخواهید، بهشت را بر شما تضمین می‌کنم که همین امر سبب شد برخی اصحاب که این تضمین را گرفته بودند کارهایشان را خود انجام دهند. اگر یأس در ما ایجاد شد به‌خاطر اینکه نسبت به مأموم هیچ چشم‌داشتی نداشتیم، آن‌گاه راه تربیتی شروع می‌شود.

«علاقه داشتن به مأموم» یکی از شرایط مهم کار تربیتی امام جماعت است

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، «علاقه داشتن به مأموم» را یکی دیگر از شرایط مهم کار تربیتی نماز جماعت دانست و بیان کرد: کار تربیتی جایی اتفاق می‌افتد که طرف مقابل را دوست داشته باشید. اگر کسی به مأمومین و مخاطبین خود علاقه نداشته باشد کار تربیتی هم اتفاق نمی‌افتد. این‌را باید دانست که درِ دل‌ها، با محبت باز می‌شود و بدون محبت تحقق این امر امکان ندارد؛ اگر علاقه به مأموم خود ندارید و نسبت به او سوء ظن دارید، باید یک جای دیگری بروید، چون کار شما بی‌فایده خواهد بود.

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: حداقلِ دوست داشتن به این است که امام جماعت برای مأمومنش از صمیم دل دعا کند که اگر این دعا را نکند-با توجه به روایت- در حق آنها خیانت کرده است. اگر مأموم را دوست نداشته باشید، آنان نیز شما را دوست نخواهند داشت.

امام جماعت حتی در دلش هم نباید خود را برتر از مأموم بداند/ اُنس گرفتن با مأمومین و احترام به آنها هم از شرایط کار تربیتی است

وی افزود: چهارمین شرط تربیتی این است که امام جماعت حتی در دلش، خود را برتر از مأموم نداند. امام رضا(ع) در روایت «کمال عقل» 10 نشانه برای کامل شدن عقل انسان بیان فرمودند که دهمین موردش آن است: وقتی عقل انسان کامل می‌شود هیچ‌گاه خود را برتر از دیگری نداند(ثُمَّ قَالَ ع الْعَاشِرَةُ وَ مَا الْعَاشِرَةُ قِيلَ لَهُ مَا هِيَ قَالَ ع‏ لَا يَرَى أَحَداً إِلَّا قَالَ هُوَ خَيْرٌ مِنِّي وَ أَتْقَى؛ تحف‌العقول/443)

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، انس گرفتن با مأموین و احترام به آنان را پنجمین شرط کار تربیتی نماز جماعت عنوان کرد و افزود: شما باید برای کارهای تربیتی وقت بگذارید. سعی کنید قبل از نماز در در آن محل حاضر شوید، و بعد از نماز هم در دسترس باشید و با مأمومین همدلی کنید.

حتی برای صمیمت بیشتر با مأمومین، سعی کنید که اسم آنان را یاد بگیرید. حال آنها را بپرسید و با محبت با آنان برخورد کنید چرا که شیرینی یک محبت تا آخر در دل انسان باقی می‌ماند.

حجت الاسلام محمدیان مطالعه و مسلط بودن ائمه جماعات به مسائل مختلف را مهم و ضروری دانست و آن‌را یکی دیگر از شروط تربیتی نماز جماعت بیان کرده و خاطر نشان کرد: ما امام جماعت دانشگاه‌ها هستیم که دانشگاه طبیعتاً با محیط‌های دیگر مثل روستا فرق می‌کند، مخاطبان ما در دانشگاه‌ها تیزهوش هستند و با گفتن «بسم الله» شما متوجه می‌شوند که چقدر مسلط به صحبت خود هستید.

امام جماعت باید مطالبی را نقل کند که جزء محکمات باشد/ دینی که با یک «خواب» محکم شود، با یک خواب دیگر هم متزلزل می‌شود

وی ادامه داد: روحانیِ دانشگاه باید متقن و مستدل صحبت کند و منبع صحبت خود را بگوید. امام جماعت باید مطالبی را نقل کند که جزء محکمات باشد. مثلاً خواب نقل کردن در دانشگاه جایی ندارد. دینی که با نقل خواب بخواهد محکم شود، با یک خواب دیگر هم اساسش متزلزل می‌شود! دین ما دین عقلانی است و عقل حجت باطنی است و نباید دین را سست معرفی کرد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با انتقاد از کسانی که با خواندن چند روایت به طب اسلامی می‌پردازند و تولید داروهایی مثل شربت می‌کنند و آن‌را شربت امام رضا(ع) می‌نامند، گفت: روایات زیادی در زمینه طب اسلامی داریم که هنوز بر روی برخی از این روایات کار نشده و نمی‌دانیم در چه شرایطی گفته شده؛ آن‌گاه یک فرد بدون تحصیل در این رابطه و صرفاً با خواندن روایات اهل‌بیت(ع) دارد این کار را انجام می‌دهد! حتی در گذشته در طب اسلامی در حوزه‌ها درس و شفای ابن سینا را می‌خواندند و طبق آن نسخه می‌دادند آن‌گاه بر روی روایاتی که کار نشده و اسم آن‌را طب اسلامی گذاشته اند ممکن است برای دین خطر داشته باشد.

امام جماعت اگر هنر دارد بعد از نماز، مأموم را پای صحبت خود نگه دارد نه اینکه بین دو نماز صحبت کند!

حجت الاسلام محمدیان کوتاه کردن سخنرانی و صحبت نکردن بین دو نماز را از دیگر شرایط تربیتی نماز جماعت عنوان کرد و افزود: اگر امام جماعت هنر دارد بعد از نماز مأموم را پای صحبت خود بنشاند نه اینکه بین دو نماز صحبت کند تا مأموم مجبور شود بنشیند و گوش کند.

وی با بیان اینکه شرط هفتم این است که امام جماعت باید آمادگی پاسخگویی به سوالات را داشته باشد، گفت: اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانید، بگویید «نمی‌دانم» و فردا پاسخ سوال را با مطالعه بدهید.

فراجناحی بودن امام جماعت، یکی از شرایط تأثیرگذاری کار تربیتی اوست

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، فراجناحی بودن امام جماعت را از دیگر شرایط تأثیرگذاری کار تربیتی او دانست و افزود: هیچ دانشجو و استادی انتظار ندارد که روحانی بی‌نظر باشد؛ ولی اگر برخوردمان و نوع رابطه برقرار کردن‌مان بر اساس جناح‌های سیاسی باشد و مخاطبین ما احساس کنند که ما نمی‌توانیم بال محبت‌مان را روی همه باز کنیم، این امر اشکال دارد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تاکید کرد: در میان مأمومین شما از همه جریانات حضور دارد و باید به گونه‌ای برخورد کنیم که همه خودشان را متعلق به مسجد، نماز و امام جماعت بدانند.

باید در مساجد، فضای  بانشاط ایجاد کنیم/ نباید مراسم‌های عزاداری را بیش از حدّ و در کل ایام سال توسعه پیدا کند

وی با تاکید بر بانشاط بودن فضای مساجد، بیان کرد: وقتی قرآن در مسجد خوانده می‌شود می‌گویند مجلس عزا است؛ درحالی‌که قرآن آمده است تا انسان را زنده کند، برای همین باید در مسجد، فضای  بانشاط را داشته باشیم، جوانان نیاز به فضای شاد دارند.

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: کسانی که اصل را بر عزای دین گرفتند از کجا آن‌را گرفته‌اند؟ نباید مراسم وفات‌ها و عزاداری‌ها را بیش از حدّ، توسعه داد، چرا که در این‌صورت کل ایام سال، مراسم عزاداری خواهد بود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با تاکید بر آراستگی ظاهری امام جماعت، گفت: امام جماعت باید مرتب باشد و آراستگی ظاهری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما 70 هزار مسجد وجود دارد و نصف آن امام جماعت ندارد، بیان کرد: اگر گاهی به نماز جماعت نمی‌رسیدید از بین مأمومین افرادی را انتخاب کنید تا در نبود شما نماز جماعت را برگزار کنند.

حجت الاسلام محمدیان در ادامه به ائمه جماعات توصیه کرد به اتاق دانشجویان در خوابگاه سری بزنید و با آنها ارتباط داشته باشید و برای آنها وقت بگذارید.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: با مأمومین با نگاه امیدوارانه صحبت کنید و برای دانشجویی که نسبت به آینده نگران است امید ایجاد کنید.

دفاع از اصل نظام و انقلاب، از وظایف ائمۀ جماعات دانشگاه‌هاست / ما نمی‌توانیم به این مسائل بی‌تفاوت باشیم

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما نسبت به نظام تعهد داریم و مقلّد امام هستیم که فرمودند «حفظ نظام از نماز واجب‌تر است» گفت: نظام اسلامی برای دین عزت آورده و این‌ همه خون برایش ریخته شده و انسان‌های خداپرست در دنیا در سایه این انقلاب مجاهدت می‌کنند. البته ما در این مسیر قرار داریم ولی تا قله آرمان‌ها فاصله داریم.

حجت الاسلام محمدیان، دفاع از اصل نظام و ارزش‌های انقلاب، امام و رهبری، شهدا و استقلال کشور و ایستادگی در برابر دشمنان را وظیفه ائمه جماعات در دانشگاه‌ها برشمرد و بیان کرد: ما نمی‌توانیم نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشیم.

دانشگاهیان باید احساس کنند که ائمۀ جماعات در خط اول انقلاب هستند و خطاهای مسئولین را توجیه نمی‌کنند

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با تاکید بر تببین سخنان امام و رهبری در دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: باید روحیه انقلابی را در ائمه جماعات ببینند، البته نباید ظاهرسازی کنیم. ما نسبت به نظام تعهد داریم و دانشجوها و اساتید باید احساس کنند که ما خود را در خط اول انقلاب و مسئول می‌دانیم و کار خطای مسئولین را توجیه نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: امروز انقلاب اسلامی در دنیا مخاطبان جدی و خوبی دارد و این مخاطبان به خاطر ایستادگی ما ایستاده‌اند.

ائمۀ جماعات دانشگاه‌ها باید مأمومین خود را برای شرکت در انتخابات، تشویق کنند /امام جماعت باید به‌روز باشد و جریانات مخالف انقلاب را بشناسد
حجت الاسلام محمدیان در بخش پایانی سخنانش با اشاره به انتخابات پپیش رو گفت: انتخابات در پیش است و امام جماعت باید مامومین را برای شرکت در انتخابات تشویق کند و شاخص‌های فرد اصلح را بیان کند. البته شاخص‌های فرد اصلح را طوری بیان نکنید که بگویند «در کاندیدایی، بهتر از این شاخصه‌ها هم وجود دارد!»

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، همچنین با تاکید بر شناخت جریانات مخالف انقلاب، «به‌روز بودن ائمه جماعات» را از دیگر ویژگی‌ آنان دانست و بیان کرد: باید دانست که جریانات دِگر اندیش در دانشگاه چه مطالبی را بیان می‌کنند؟ اگر امام جماعت به‌روز نباشد در پاسخگویی به سؤالات و شبهات، از پختگی لازم برخوردار نخواهد بود.

وی در پایان گفت: ائمه جاماعات در دانشگاه‌ها با نهاد رهبری ارتباط بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/


٠٩:٣٤ - شنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٤٥٨٥٣    /    تعداد نمایش : ٨٤


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد.